Borsa İndikatörleri

Günümüzde söz konusu konu finans ya da borsa olduğu zaman yaygın olarak genellikle borsa indikatörleri kullanılır. Borsa indikatörleri borsa piyasası ile ilgilenenlere alım satım işlemlerinde oldukça büyük ve çeşitli avantajlar sağlamaktadır. İndikatör kelimesi finansal borsaya ait bir terimdir ve yabancı kökenlidir. İlk duyulduğu zamanlarda genellikle anlamı anlaşılmayan bu yabancı kökenli borsa teriminin ne olduğunu ya da ne işe yaradığını sizler için derleyip hazırladık. Borsa indikatörlerinden detaylıca bahsetmeden önce indikatör nedir sorusunun cevabını verelim.

İndikatör Nedir?

İndikatör, borsa ile ilgili yabancı kökenli bir terim olup Türkçe karşılığı göstergedir. Göstergenin anlamı ise herhangi bir konuda kişilere çeşitli direktifler vererek yönlendirme anlamına gelmektedir. Bununla birlikte indikatör terimi de borsa piyasasında yönlendirmeye yarayan teknik bir araçtır. Yani kısacası indikatör borsa verileri ile ilgili borsa piyasasında teknik olarak analizler yaparak yatırımcılara yatırım fikri ve kontrolü ile ilgili yardımcı olan teknik bir göstergedir. İndikatörler incelenerek borsa piyasası hakkında yön tahminleri yapabilir ve çizilmiş olan borsa grafik verileriyle desteklenebilmektedir. Fakat İndikatörler tek başlarına kullanılırsa eğer net doğru sonuçlar vermemekle birlikte hatalı sonuç verme ihtimalleri fazladır bu sebeple de borsa indikatörlerinin destekleyici olarak kullanılmalarında fayda bulunmaktadır. Borsa indikatörleri genel olarak geçmiş verilere, alım satım işlemlerine, kullanım potansiyelini inceleyerek gelecek veriler hakkında öngörüler tahmin edilebilmektedir.

Günümüz koşullarında indikatörler bazı matematiksel hesaplamaların grafiksel şekilde gösterimi olarak nitelendirilebilir. Pek çok farklı işlevi olan ve kategorilere ayrılmış indikatörler bulunmaktadır. Farklı kategorilerdeki bu indikatörleri kullanmak gelecek fiyatlar hakkında olası ihtimallerin güçlenmesine olanak tanımakta ve kişilere daha fazla kazanç elde ettirebilmektedir.

Borsa İndikatörleri Ne İşe Yarar?

Peki borsa indikatörleri ne işe yarar? Borsa indikatörleri özellikle yatırım yapacak olan kişi ya da şirketlerin çok yakından ilgi ile takip ettikleri ve inceledikleri göstergeler olarak ortaya çıkmaktadır. Teknik olarak borsa analizlerle birlikte kullanılmakta olan bu borsa indikatörleri borsa piyasasındaki fiyat hareketliliklerini, hacim verilerini ya da piyasanın yönünün gidişatı ile ilgili kişilerin piyasada oluşturabilecek değişiklikleri yönlendirmeye yaramaktadır. Teknik analiz yapan borsa indikatörleri yalnızca o anın ya da günün piyasa analizini değil tüm yatırımcıların işine yarayacak ve kar elde etmelerini sağlayacak olan gelecek piyasası ile ilgili de şirketlerin ya da kişilerin piyasa değişiklikleri ile ilgili öngörüye sahip olmalarına imkan sağlanmaktadır. Gelecekteki fiyatların tahminleri hakkında genel bir görüş bildirebilen, fiyat değişikliklerini tahmin ederek analiz edebilen bu borsa indikatörlerin yatırımların olumlu bir şekilde sonuçlanmasını büyük oranda sağlamaktadır. Borsa indikatörlerin tüm bu yönleri göz önünde alındığında borsa indikatörlerinin borsa ve finansman ile ilgilenen bireyler için vazgeçilmez bir matematik modelleme olduğu söylenebilmektedir.

Borsa da İndikatörler Nasıl Kullanılır?

Borsa ile ilgilenenlerin, borsacıların ya da borsaya yatırım yapan kişi ya da şirketlerin en çok merak ettikleri ve sıkı takip ettikleri olgu piyasada oluşan değişikliklerdir. Piyasada olan en ufak bir değişiklik bile borsa piyasasını etkilemekte ve fiyat artışı ya da fiyat düşüşü oluşturabilmektedir. Tüm bu piyasa değişiklerini kontrol etmek ya da en azından kontrol edilmese bile önceden bu değişiklikleri tahmin edip öngörerek fırsatları ya da riskleri yönlendirmek oldukça önemlidir. Borsa piyasasında oluşan fiyat artışı, fiyat inişi ya da herhangi bazı borsa değişiklikleri geçmiş veriler analiz edilerek tahmin edilmesini sağlayan borsa indikatörleri sayesinde günümüzde yatırımcıların kazanç elde etmesi daha kolay bir durum haline gelmiştir. Borsa indikatörleri sayesinde borsa piyasasında oluşabilecek olan krizler, riskler ya da fırsatlar önceden öngörülerek yatırımcılar tarafından istenildiği gibi yönlendirilebilen bir oldu haline gelmiştir. Peki borsada indikatörler nasıl kullanılır? Kısaca bu soruya da cevap verelim.

Borsa piyasasında teknik analizler yapmak amacıyla alım ve satım işlemleri konusunda yatırımcılara yardımcı olan teknik sistem olarak bilinen indikatör, özellikle borsada işlem yapan yatırımcılara yönlendirme ve en doğru şekilde alım satım yapma imkanı vermektedir. Borsa indikatörleri, Piyasayı incelemek suretiyle geçmiş veriler üzerinden borsadaki yön tahminini sağlar. Bu tahmin sonrasında yatırımcılar daha doğru şekilde alım ve satım işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu da doğal olarak borsa üzerinden iyi bir kazanç sağlama anlamına gelmektedir. Bu nedenle borsa indikatörleri kullanmak, takip etmek yatırımcılar için oldukça önemli bir eylemdir. TradingView‘den bizi takip edin!

Borsa İndikatörleri

Coin Analizi Nasıl Yapılır?

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KEEP THE TERMS SIMPLE

A Collaboration PowerHous

Proin in mauris scelerisque risus nisl cras. Non dui nec vitaenunc. Nulla platea urna in.
Vitae augue pulvinar vitae, platea risus est. Gra vida odio est.

Join